Kasza jaglana – królowa kasz
Kasza jaglana znana jest od wieków, ale od jakiegoś czasu odeszła w zapomnienie. Tymczasem jest ona jedną z najzdrowszych kasz i już mała ilość doskonale wypełnia żołądek! Myślę zatem, że warto o niej przypomnieć. Tym bardziej, że piramida żywienia zawiera również produkty zbożowe, w tym naszą jaglankę.
Dlaczego kasza jaglana?
Ponieważ jest to bomba witaminowa – obfituje w witaminy z grupy B, lecytynę i posiada więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień czy żyto. Ma sporo krzemu poprawiającego wygląd włosów, skóry, zębów czy paznokci. Zawiera również wysoki poziom białka i węglowodanów, które powoli uwalniają się do krwi podczas trawienia, a przez to zapewniają mózgowi stały dopływ energii. Jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć ani fermentacji w żołądku. W jaglance znajduje się również lecytyna, która poprawia pamięć i reguluje ilość cholesterolu we krwi. Ponieważ nie zawiera glutenu, doskonała jest dla osób na diecie bezglutenowej.
Jak ugotować kaszę jaglaną?
Niektórzy rozpoczynają przygodę z kaszą jaglaną zniechęcając się do niej już na początku, gdyż po ugotowaniu okazać się może, że ma lekko gorzkawy smak. Można temu zapobiec – wystarczy umiejętnie podejść do ugotowania kaszy.
Do wrzącej wody należy wsypać umytą kaszą jaglaną pamiętając, że na każdą szklankę kaszy przygotowujemy 3 szklanki wody. Wynika to z tego, że chłonie ona bardzo dużą ilość wody.
Kaszę gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut. Po tym czasie należy sprawdzić co się dzieję w garnku – kasza powinna wchłonąć całą wodę.
Jabłecznik z kaszy jaglanej
Moim ulubionym przepisem z jaglanką w roli głównej jest jabłecznik z kaszy jaglanej. Poniżej podaję swój sprawdzony przepis – jedyne 5 składników, bez mąki i cukru! Ciasto jest banalne w przyrządzeniu, bardzo sycące i stanowi zdrową przekąskę na każdą porę dnia.
Składniki:
- jabłka (1.5 kg)
- sucha kasza jaglana (300 g)
- rodzynki (1/2 szkl.)
- cynamon (2 łyżki)
- ew. ulubione orzechy i bakalie (1/2 szkl.)
Wykonanie:
Jabłka utrzeć. Wymieszać je z pozostałymi składnikami. Przełożyć masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 90 minut w 180 stopniach. Smacznego!